Ogólnopolska Akcja Masowego Czytania pod hasłem „Jak nie czytam jak czytam”

1 czerwca 2017 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania pod hasłem „Jak nie czytam jak czytam”. Akcję rozpoczął „książkowy łańcuch przyjaźni”, bo przecież książki to nasi wierni przyjaciele. Dzieci połączone były trzymanymi w rękach książkami. O godzinie 10.00 wraz z całą Polską rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Każdy czytał przez 10 minut to, na co miał ochotę. Naszą akcję  zakończyliśmy wykonaniem kolorowego graffiti złożonego z tytułów czytanych przez nas książek. Mam nadzieję, że akcja ta przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci, a dla niektórych  stała się też początkiem wielkiej przyjaźni z książką. 

Do zobaczenia za rok...:)

Autor: Agnieszka Dąbrowska                          więcej>>


                                                                    Wolność, Naród, Ojczyzna

     226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 

3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

     Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku.
    Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może.
     Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie przybliżyli zebranym okoliczności uchwalenia  Konstytucji 3 Maja oraz zaprezentowali krótką scenkę przedstawiającą to ważne wydarzenie dla każdego Polaka. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Patrycji Sus – Lutyńskiej uczniowie wystąpili
w pięknych strojach wypożyczonych z MGOK- u, które przeniosły wszystkich do wydarzeń z 1791 roku. Występy uczniów przeplatane były pięknymi patriotycznymi pieśniami śpiewanymi przez uczniów klasy I naszego Gimnazjum.
     Apel przygotowały panie: Bożena Pakos, Anna Stępień oraz M. Majewska - Bartos.
Autor: Anna Stępień                                                    więcej>>    WYCIECZKA KLASY VI DO JASKINI RAJ  

       11 kwietnia 2017 r. kl. VI pojechała na wycieczkę, której głównym celem była jaskinia Raj, ale plany obejmowały również zwiedzanie obiektów: Centrum Neandertalczyka, Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zamek w Chęcinach. Nieoczekiwanie ponadplanowo udało nam się również zapoznać się nieco
z dworem w Podzamczu k. Chęcin.
    Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu naszej wycieczki.
      Największe wrażenie na nas zrobiła jaskinia, jedna z najpiękniejszych w Polsce, z bogatą szatą naciekową. Należy ona do najbardziej znanych miejsc w Górach Świętokrzyskich. 40 tys. lat temu zamieszkiwali w niej neandertalczycy i dlatego
w pobliżu utworzono Centrum Neandertalczyka. Można tam zobaczyć min. replikę mamuta naturalnej wielkości.
       W Podzamczu  przeprowadzaliśmy eksperymenty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Jest to obiekt popularyzujący  nowoczesną naukę  przez  zabawę.
   Z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy też średniowieczny zamek
w Chęcinach. Przewodnik prowadził nas długim podejściem pod górę, po drodze zatrzymywaliśmy się przy kolejnych, historycznych postaciach, aby wysłuchać opowieści o nich. Z wieży zamkowej podziwialiśmy rozległą panoramę Ziemi Świętokrzyskiej. Pobyt w zamku  uatrakcyjniły tańce oraz strzelanie z łuku.
        Naszymi opiekunkami były: Bożena Pakos i Magdalena Krawczyńska.
Autor: Bożena Pakos                                                          więcej>>           Piękne palmy wielkanocne naszych uczniów!
     7 kwietnia 2017 r. w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie plebiscytu na Najpiękniejsze Palmy Wielkanocne organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.

      Wśród czterdziestu prac konkursowych  znalazły się palmy przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście.  Ocenie komisji konkursowej podlegał dobór materiałów naturalnych, staranność wykonania oraz  ogólna estetyka prac.
       Palmy uczniów z ul. Szkolnej 15  również w tegorocznej edycji konkursu zajęły wysokie miejsca:
 Kategoria II dzieci/młodzież (10-14 lat):
I miejsce ex aequo –Katarzyna Pawłowska (kl.VI) i  Karolina Pawłowska (kl. V)
Wyróżnienia –Martyna Bartos (kl. VI), Natalia Gwóźdź (kl. VI) oraz Patrycja Wieczorkowska (kl.  I Gim.)
 Kategorii III dzieci/młodzież (15-17 lat):
II miejsce ex aequo – Anna Kryształowska (kl. III)  i Karolina Góras (kl…..)

       Autorem tekstu i opiekunem artystycznym prac zgłoszonych przez obie placówki jest Monika Majewska-Bartos.                                                        więcej>>    MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
   24 marca 2017 roku w Urzędzie Miasta
i Gminy Zawichost odbyły się  gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej- Młodzież zapobiega pożarom.   W konkursie udział wzięli uczniowie, którzy w czasie etapu szkolnego uzyskali największą ilość punktów.
   Reprezentację placówek oświatowych z terenu gminy stanowili uczniowie:
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Zawichojskiej w Zawichoście: Joanna Stępień (kl. VI); Patrycja Jurak (kl. VI) oraz Oliwia Kozieł (kl. VI)
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście:  Michał Rębiś (kl. III a Gim.); Piotr Nowak (kl. III a Gim.) , Dominika Dziuba (III a Gim.)
Liceum Ogólnokształcące: Kamil Jędrzejewski (I LO), Paweł Filipek (I LO), Arkadiusz Dąda (III LO)
Szkołę Podstawową im. płka Jana Pokrzywy w Czyżowie Szlacheckim:  Norbert Kołodziejczyk, Natalia Szymańska, Amelia Zimoląg.
   Po niezwykle wymagającej rywalizacji komisja konkursowa, w skład której wchodzili: Monika Majewska-Bartos- opiekun merytoryczny SP 
w Zawichoście; Mirosław Stępień- opiekun merytoryczny w ZSO Zawichost oraz SP w Czyżowie Szlacheckim; Adam Kuśmierski- komendant OSP w Gminie Zawichost; Andrzej Rosiński- prezes OSP Zawichost, wyłoniła laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę na szczeblu powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
   W poszczególnych kategoriach wiekowych największą liczbę punktów uzyskali:
  • Natalia Szymańska- Szkoła Podstawowa  im. płka Jana Pokrzywy w Czyżowie Szlacheckim
  •  Michał Rębiś- Gimnazjum przy ZSO w Zawichoście
  •   Kamil Jędrzejewski- Liceum Ogólnokształcące w Zawichoście
   Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  z rąk włodarza gminy- pana Andrzeja Wzorka oraz sekretarza-pana Józefa Paćkowskiego pamiątkowe dyplomy i  nagrody rzeczowe.

   Gospodarze konkursu przygotowali dla dzieci i młodzieży słodki poczęstunek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap turnieju.                                       więcej>>

Autor i opiekun merytoryczny:  Monika Majewska- Bartos
25 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY       W tym roku – 15 stycznia - do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przystąpiło 17 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej w Zawichoście.
       Celem akcji było zebranie pieniędzy dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
       Nasi wolontariusze zebrali łącznie kwotę 2014,26zł.
Najwięcej pieniędzy zgromadziła: Andżelika Sobieszkoda – 259,66zł.
Szkolnym opiekunem wolontariuszy była pani  Iwona Obarska oraz pani Małgorzata Kędziora.
       Koncert WOŚP odbył się w MGOK z Zawichoście. Podczas imprezy wolontariusze otrzymali dyplomy z podziękowaniem oraz skromne upominki.  
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA DAR WIELKIEGO SERCA !!!
  Autor: Iwona Obarska      


Akcja „Góra grosza” zakończona!

    W dniach od 28.11.2016 r.- 9.12.2016 r. Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę monet wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
     Celem zbiórki było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
Zebrana kwota to: 218,06 PLN


     Wszystkim dziękujemy za udział w akcji „Góra grosza”,
a szczególnie klasie VI, która była bezpośrednio zaangażowana w zbiórkę, segregowanie i liczenie monet.Autor: Bożena Pakos
KARNAWAŁ

     
Karnawał czas zacząć… Karnawał, zapusty to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

     Również i w naszej szkole już 4 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa. W barwnie przystrojonym na tę okazję korytarzu spotkać można było wiele kolorowych postaci z bajek i innych przebierańców. Każdy liczył na wygraną w „Konkursie na najładniejsze przebranie”. Wybór był bardzo trudny, a jury składające się z dziewczynek z klasy VI, nawiasem mówiąc również przebranych w wystrzałowe ubiory, miało nie lada problem. Ostatecznie wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Wszyscy uczestnicy imprezy karnawałowej przystąpili do dalszej zabawy przy głośnej muzyce. Miłym przerywnikiem harców i pląsów był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
      Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Zostają jednak miłe wspomnienia…


Autor:  Agnieszka Dąbrowska                                        więcej>>       Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej z okazji Mikołajek wybrali się na film pt, "Trolle" do kina Helios w Kielcach.


 

 Podczas wycieczki dzieci mogły zobaczyć i podziwiać świąteczne dekoracje  Galerii Echo.

                                         Autor: Jacek Stępień
Uczniowie Szkoły Podstawowej i ZSO w Zawichoście uczestniczyli (jako kibice) w meczu PGNiG Superligi Mężczyzn pomiędzy VIVE TAURON KIELCE - WYBRZEŻE GDAŃSK. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 33 : 25.

Młodzież z naszej szkoły z bliska oglądała poczynania drużyny z Kielc, która jest najlepszą drużyną w Europie (zwycięzcy Ligi Mistrzów  z 2016 r.). W drużynie VIVE gra wielu reprezentantów naszego kraju jak również czołowych reprezentacji Europy.

Wspólnie dopingowaliśmy drużynie  VIVE ,dzieci były zachwycone atmosferą podczas meczu.

Bilety na w/w mecz były darmowe (pozyskane przez fundację VIVE), uczniowie ponieśli tylko koszty transportu.

Organizatorzy wyjazdu: Jacek Stępień ,Ewa Stępień ,Monika Majewska-Bartos

Autor: Jacek Stępień.

      Szkoła Podstawowa im. Ziemi Zawichojskiej w Zawichoście uczestniczy w projekcie "DZIECIĘCA PIŁKA RĘCZNA". Na spotkaniu (konferencji)  inauguracyjnym, podczas którego nasza szkoła otrzymała sprzęt sportowy uczestniczyli Pani Dyrektor Anna Strugalska i odpowiedzialni za realizację programu 
w  naszej szkole: Joanna Pławiak nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Jacek Stępień nauczyciel wychowania fizycznego.
Autor: Jacek Stępień                                        więcej>>FINAŁ AKCJI CHARYTATYWNEJ NA RZECZ STASIA PATRZAŁKA
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Jan Paweł II
     Działający w naszej szkole Klub 4H „Biała Morwa”  aktywnie włączył się do akcji charytatywnej  na rzecz Stasia Patrzałka ze Staszowa , który cierpi na nowotwór złośliwy oczu. 
W  dniach od 17 do 25 listopada członkowie klubu wraz z uczniami klas IV, V, VI prowadzili „Kawiarenkę pod koniczynką”, w której można było kupić smakołyki przygotowane bądź ofiarowane przez rodziców,  nauczycieli oraz uczniów.


      Nikt nie przeszedł obojętnie obok kawiarenki, bowiem przepyszne produkty kusiły każdego a świadomość, że kupując -pomagam, spowodowała,  że na każdej przerwie ustawiała się ogromna kolejka. Przez kilka dni udało się zebrać aż 1000zł i 71 gr.

     Cały dochód ze sprzedaży produktów zasili konto Fundacji Rycerze i Księżniczki  ze wskazaniem „Darowizna dla Stasia”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej akcji. Nie udałoby się to bez wspaniałych Darczyńców, Nauczycieli, Uczniów i Pracowników Szkoły, bowiem do akcji włączyła się cała społeczność szkoły.                                                        
     Powodzenie naszej inicjatywy napawa optymizmem i pokazuje, że są wśród nas Dobrzy Ludzie. I to im  mówimy : DZIĘKUJEMY.
Nasi Darczyńczy:
Jan Mączka, Bogusława Mączka –Cukiernia & Piekarnia
u Jana -Dwikozy, Pani   Dyrektor  Anna Strugalska, Janina Bańcer,  Monika Bartos,  Hanna Czajkowska, Mariola Garbacz, Lidia Gęza,  Zofia Gęza,  Edyta Gierczak,  Ewa Gwóźdź,  Agnieszka  Jurak, Magdalena Kawalec, Małgorzata Kędziora,  Rafał Kozieł, Lilla Paszkowska, Joanna  Pławiak, Renata Pilecka, Magdalena Romańska, Katarzyna Rycerz, Katarzyna Smagieł,  Anna Stępień,  Anna Stępień , Ewa Stępień,  Jacek Stępień ,  Katarzyna  Sobieszkoda, Magdalena Świt,  Bogusława Tatar,  Paulina Tatar, Barbara Wiśniewska.

Autor: Mariola Garbacz                                             więcej>>    W tradycję naszej szkoły wpisała się coroczna zabawa andrzejkowa, zorganizowana jak zawsze,  ,,pod okiem” Samorządu Uczniowskiego. Odbyła się ona 23 listopada 2016 roku
i  trwała od godziny 17:00 do 20:00.

      W pięknie udekorowanych na tę okazję klasach uczniowie wraz
z wychowawcami wróżyli sobie, co przyniesie im los.

Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy zaś wybranki. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, kubeczków z ukrytymi przedmiotami, kolorowych karteczek z nazwami zawodów, wyścigu butów.
Uczestnicy imprezy wróżyli też przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami, czy rzucając kostki do gry i odczytując swoje przeznaczenie.
      Główną atrakcją wieczoru był pokaz cyrkowy w wykonaniu p. Natalii
i p. Czesława z Agencji Cyrkowej „ Cascada ” . Uczestniczyli w nim uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami i przybyłymi rodzicami. Artyści przedstawiali różnego rodzaju umiejętności, które wzbudziły ogromne zainteresowanie, nie tylko najmłodszej widowni, ale i dorosłej. Było wiele sztuczek iluzjonistycznych, żonglowanie, hula – hoop, zabawy z ogniem.

W pokazie brali udział nie tylko artyści, ale też osoby wybrane z publiczności. Wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie występu można było zrobić
z artystami pamiątkowe zdjęcie.

     Całą imprezę andrzejkową uświetniała skoczna muzyka, nad którą czuwali starsi koledzy. Przez cały czas uczniowie, zwłaszcza z klas IV – VI, bawili się doskonale w rytm muzyki. Jednocześnie w klasach rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla swoich pociech.
     Andrzejkowe wróżby i zabawy dostarczyły wszystkim wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas tego wieczoru. 
Autor: Iwona Obarska                                                        więcej>>

Rozśpiewani patrioci

     W listopadzie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście
po raz drugi wzięli udział w projekcie

 Rozśpiewana przerwa-  
                                  
   -   patriotyczne śpiewanie”.

     Akcja ta była formą świętowania 98 rocznicy odzyskania niepodległości i polegała na spontanicznym wykonywaniu pieśni patriotycznych w czasie przerwy międzylekcyjnej.     W tegorocznym repertuarze uczniów i nauczycieli znalazły się pieśni m.in.
- Rota
-Legiony
-Pierwsza kadrowa

     Celem tej inicjatywy było krzewienie i pielęgnowanie wartości patriotycznych oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa narodowego.
     Inicjatorem akcji, opiekunem technicznym oraz autorem relacji jest  Monika Majewska-Bartos.


ROZSTRZYGNIĘCIE I SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA                Celem naszego konkursu było zapoznanie uczniów z twórczością Henryka Sienkiewicza poprzez głośne czytanie fragmentów jego dzieł. Konkurs został zorganizowany w Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionym przez Senat R.P., w setną rocznicę śmierci.
    Konkurs przebiegał dwuetapowo. We wrześniu wyłoniono po trzy osoby z klasy IV, V
i  VI. Uczniowie ci zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty dzieł Noblisty podczas spotkania na sali gimnastycznej 27 października 2016 r. w obecności kolegów i koleżanek
ze swoich klas. Jury, w składzie: pani dyrektor, Anna Strugalska, pani pedagog, Alicja Hołody oraz pani Magdalena Krawczyńska oceniało wystąpienia uczestników wg szczegółowych kryteriów. Brano pod uwagę: dykcję, intonację, głośność, interpretację
oraz dobór  czytanego fragmentu tekstu.

Aby zachęcić uczestników konkursu i dodać im otuchy, jako pierwsza, przeczytała fragment
„Potopu” pani Magdalena Krawczyńska.
Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników jednomyślnie
przyznała tytuły Mistrzów Pięknego Czytania w każdej z klas. Zostali nimi:
  •  Justyna Tenderowicz, klasa IV – przeczytała fragment powieści „ W pustyni                   i w puszczy”,
  •   Maciej Majkrzak, klasa V – przeczytał fragment noweli „Latarnik”,
  •   Martyna Bartos, klasa VI – przeczytała fragment powieści „Pan Wołodyjowski”.
     Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia: Jakub Małys, Martyna Pilecka, Jakub Jaworski, Oskar Gajek, Joanna Stępień, Katarzyna Pawłowska.
    Konkursem towarzyszącym był konkurs plastyczny – okładka lub ilustracja do wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza, technika dowolna. Prace plastyczne stanowiły doskonałe tło do „czytania Sienkiewicza”
·       I miejsce zajęły ex aequo: Patrycja Jurak, Natalia Gwóźdź;
·       II miejsce (praca zespołowa): Wiktoria Gałęzowska i Kamila Konderak;
·       III miejsce (praca zespołowa): Andżelika Sobieszkoda i Martyna Bartos.
Wszyscy uczestnicy obydwu konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Wam twórczość Henryka Sienkiewicza.
    Autor: Bożena Pakos, Agnieszka Dąbrowska                                      więcej>>   Co roku, na przełomie  listopada i grudnia,
w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet - Góra Grosza.

Zapraszamy do udziału w akcji zbierania monet w dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku.     10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej i Zespole Szkół
Ogólnokształcących w Zawichoście obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania
niepodległości przez Polskę.
     Na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przygotowana
przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i LO, pod
kierunkiem p. Danuty Kinal i p. Elżbiety Jabłońskiej.
     Uczniowie wcielając się w role przodków, którym droga była wolna
Ojczyzna, przypomnieli epizody związane z walką o niezawisłość i trudną
sytuacją Polaków pod zaborami.
,,Aktorom” towarzyszył szkolny chór prowadzony przez p. Monikę Bartos,
uświetniając występy pięknym wykonywaniem patriotycznych pieśni.
     Powagi i doniosłości obchodów Narodowego Święta Niepodległości
dodawały biało – czerwone kotyliony zdobiące korytarze oraz rozetki przypięte
do galowych strojów uczniów i nauczycieli.
     W hollu głównym szkoły umieszczona została tablica upamiętniająca to
ważne dla Polaków święto.

Autor: Elżbieta Jabłońska                                        więcej>>     Dnia 12.10.2016r o godz. 11 w Szkole Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej odbyła się uroczystość pasowania na ucznia.
     Pierwszoklasiści przygotowali program artystyczny pt. „Nauka jest lepsza od bajek”,
w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Dzieciom w występie towarzyszyły postaci z bajek, które zabrały ich w podróż do „Czterech krain”.
     Po występie wszyscy zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasistów można już przyjąć do grona „braci uczniowskiej”. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia, zaś wychowawczyni wręczyła pamiątkowe dyplomy. Następnie nowych uczniów powitali koledzy z klasy drugiej
i Samorząd Szkolny wręczając im drobne upominki.
     Na zakończenie uczniowie zaprezentowali wesoły taniec z hula-hopami i balonikami. Również rodzice pamiętali o święcie swoich dzieci i zorganizowali w klasie słodkie przyjęcie.
  Autor:Małgorzata Kędziora                                       więcej>>        


Wycieczka do Krakowa i Wieliczki
            29. września b.r. klasy IV, V, VI wybrały się na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Podróż do Krakowa, choć trwała 4 godz., „zleciała” szybko. Zgodnie z harmonogramem wycieczki 
w Krakowie przeszliśmy Szlakiem Królewskim: Barbakan, Brama Floriańska, ulica Floriańska, Rynek z Kościołem Mariackim oraz słynna ulica Franciszkańska 3. Spacerowaliśmy po Wzgórzu Wawelskim, a przy grobie pary prezydenckiej 
ŚP Marii i Lecha Kaczyńskich złożyliśmy bukiet czerwonych róż.

Po spacerze apetyty dopisywały i wszyscy chętnie zjedli obiad.
            Następnie przejechaliśmy do Wieliczki. Tam przeszliśmy podziemną trasą turystyczną w kopalni soli. Zeszliśmy w dół, pokonując 385 stopni. Mili i kompetentni przewodnicy przeprowadzili nas chodnikami kopalni, gdzie przed wiekami wydobywano sól. Poznaliśmy bogatą historię kopalni, legendy 
i fakty związane z tym miejscem. Oglądaliśmy scenki rodzajowe oraz sposoby wydobycia „białego złota”, jakie miały miejsce przed wiekami. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich komnaty związane ze sławnymi Polakami oraz rzeźby i wręcz kaplice z soli.

Emocji było tego dnia co niemiara.

Wróciliśmy wszyscy zadowoleni, a niektórzy twierdzili, że to była najlepsza wycieczka.

Opiekunowie:
B. Pakos, D. Gozdek, E. Jabłońska, 
M. Krawczyńska.

Autor: Bożena Pakos

   „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” to projekt mający na celu ułatwienie dostępu do kultury osobom z małych miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego, a także dzieciom
i młodzieży oraz osobom niepełnosprawnym z placówek opiekuńczych i wychowawczych, prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.„Objazdowe Muzeum Archeologiczne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
15 września Objazdowe Muzeum Archeologiczne zawitało do naszej szkoły. Kl. VI szkoły podstawowej oraz kl. I gimnazjum wzięły udział w lekcji pokazowej (2 godz. lekcyjne) oraz
w warsztatach (2 godz. lekcyjne). Dotyczyły one ważnej części dziedzictwa kulturowego – archeologii. Młodzi archeolodzy, prowadzący zajęcia, odpowiedzieli na pytania: czym zajmuje się archeologia?, czym zajmuje się archeolog w muzeum?, co zrobić w przypadku znalezienia zabytku archeologicznego? Przedstawili również, bardzo ciekawą, historię badań wykopaliskowych na terenie Sandomierszczyzny oraz Zawichostu
i okolic. Uczniowie poznali najstarsze ośrodki średniowieczne swoich stron – Podgórze i Trójcę.

Warsztaty polegały min. na poznawaniu elementów stroju średniowiecznego
i ich omawianiu. Wiele uciechy przyniósł uczestnikom projektu konkurs lepienia naczyń użytkowych z tamtego okresu. Nie było to łatwe zadanie, glina okazała się niewdzięcznym materiałem. Po dużym trudzie uczniów wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody. Z modeliny robiono natomiast koraliki i inne ozdoby, które potem utwardzano we wrzątku. Ta zabawa i praca spodobały się szczególnie.


Zajęcia te przybliżyły uczniom dziedzictwo archeologiczne. 
               
Autor: Bożena Pakos
    ALBUM


Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
„Mistrz Pięknego Czytania”


   Konkurs adresowany jest do uczniów szkoły podstawowej w klasach IV - VI.
                                                                                więcej>>


ZAPRASZAMY

na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/17 w dniu 1.09.2016r.

8:00 – Msza Święta
9:15 – Spotkanie na sali gimnastycznej, a następnie z wychowawcami klas
OFICJALNA STRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W ZAWICHOŚCIE   2006 ©  SP nr 1 « Admin_EwaF